Find us on Facebook

Znajdujące się tutaj informacje, dotyczą wszelkich schorzeń naszych podopiecznych oraz jak się zachowywać.


Choroba Parkinsona

Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego przejawiającą się spowolnieniem ruchowym, drżeniem kończyn oraz sztywnością mięśni.

Choroba ta częściej dosięga mężczyzn niż kobiety, a średni wiek osób chorych na Parkinsona to 58 lat.

Objawy tej choroby narastają powoli w ciągu lat. Na początku objawia się ona jednak niespecyficznie. Typowymi objawami w fazie początkowej choroby to osłabienie, zmęczenie, spowolnienie ruchowe i pewna niezgrabność w ruchach. Wiele osób na początku tłumaczy wymienione wcześniej objawy po prostu starszym wiekiem. 

Mogą również wystąpić problemy z łykaniem, także warto w takim przypadku przygotować podopiecznemu posiłki w formie płynnej.

U osób z chorobą Parkinsona ważne jest, aby opiekunka wykazywała cierpliwość do podopiecznego, ponieważ może on przez swoje schorzenie wolniej oraz mniej wyraźnie mówić.

Aktywność fizyczna daje podopiecznemu w takim przypadku pewności, dlatego spacery z nim w takim wypadku są bardzo dobrym pomysłem.


Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego (neurodegeneracyjna) powodująca ogólne otępienie. Na Alzheimera chorują najczęściej osoby starsze, które ukończyły 65. rok życia.

Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera są:

  • starszy wiek, 
  • płeć żeńska,
  • cukrzyca,
  • posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą,
  • niskie wykształcenie.

Zaburzenia pamięci i obniżenie ogólnej aktywności psychicznej u pacjenta stopniowo narastają i prowadzą do coraz większych problemów. Dołączają się zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni. Podopieczny na przykład może się pytać wielokrotnie o dzień, datę lub godzinę. Dochodzi również do częstych zmian nastroju, narasta niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności oraz apatia. Nastój, w jakim podopieczny się w takiej fazie znajduje, można porównać do stanu depresyjnego.

Dobrze, jeżeli opiekun pomoże w takim przypadku podopiecznemu odnaleźć się w środowisku, pokaże mu, że jest on akceptowany przez innych oraz zadba, aby nie zmieniać trybu życia podopiecznego, czyli nie wprowadzać nowych zasad do jego mieszkania.


Nagłe przypadki

Nagłe przypadki słyną z tego, że przychodzą one w najmniej oczekiwanych momentach. Na pewno nie da się w stu procentach przygotować na takie chwile, jednak poniżej znajdują się informacje odnośnie takich momentów. 

Jak się zachowywać podczas śmierci podopiecznego? 

Niestety tak jest, że dla każdej osoby opiekującej się osobami starszymi nadejdzie kiedyś ten dzień, w którym podopieczny odejdzie. Śmierć podopiecznego to zawsze smutne oraz ciężkie do strawienia przeżycie. Mimo, że jest ciężko, należy zachować się profesjonalnie oraz stanowić podporę dla rodziny.

W razie śmierci podopiecznego należy wykonać poniższe czynności:

  1. Powiadamiamy pogotowie o śmierci:
    nr tel. na pogotowie w Niemczech - 112
  2. Następnie należy poinformować rodzinę oraz biuro firmy Senes Cura.
  3. Po potwierdzeniu zgonu przez lekarza, rodzina lub ratownik medyczny zajmuje się informowaniem zakładu pogrzebowego.
  4. To rodzina decyduje czy opiekun zmarłej osoby może zostać do czasu pogrzebu.
  5. Na koniec opiekunka oczywiście może wrócić do domu lub przyjąć kolejne zlecenie. Dalsze postępowanie należy uzgodnić z firmą Senes Cura. 

Co zrobić, gdy nagle muszę wracać do Polski?

W razie śmierci bliskiej osoby z rodziny lub innego ważnego powodu, przez który opiekunka musi wracać do Polski, natychmiast należy poinformować pracowników biurowych firmy Senes Cura, aby w trybie natychmiastowym zająć się zastępstwem. 

Opiekunka pod żadnym pozorem nie może dopuścić do takiej sytuacji, w której podopieczny zostaje sam bez opieki. 

Senes Cura

Senes Cura Sp. z o.o.

ul. Centralna 31/1

44-240 Żory

NIP: 6511736047

REGON: 385073414

Pozostańmy w kontakcie!

Formularz kontaktowy

Danuta Kwiatkowska (Obsługa Klienta)
(+48) 518 595 546
biuro@senes-cura.pl

Magda Matusiak (Obsługa Klienta)
(+48) 513 875 834
biuro@senes-cura.pl

Kontakt ogólny
(+48) 518 595 450
info@senes-cura.pl